Do jakiego dużego miasta w Polsce się przeprowadzić?

Warszawa panorama

Planujesz przeprowadzkę do dużego miasta? Wpisujesz się tym w dominujący trend. Wynika on z tego, że miasta kumulują kapitał, przez co stają się zagłębiami przemysłu oraz usług. W praktyce oznacza to, iż jest w nich po prostu dużo więcej pracy niż na prowincji, do tego zazwyczaj praca ta jest lepiej płatna. ONZ szacuje, że do 2050 roku już ⅔ światowej populacji będzie mieszkało w miastach!

Trend migracji do miast doskonale widać także w Polsce. Wystarczy tylko spojrzeć na ceny mieszkań, które w kilku głównych ośrodkach osiągają naprawdę imponujące poziomy. Mimo to nadal w wielu przypadkach kalkuluje się porzucić rodzinny dom na wsi lub w prowincjonalnym miasteczku i wyruszyć do “wielkiego świata”. W tym artykule podpowiadamy, które polskie miasta warto wybrać.

1. Warszawa. To oczywiście musiał być numer jeden na naszej liście. Stolica Polski od zawsze przyciąga tych, którzy lubią szybkie tempo życia, marzą o wielkiej karierze lub po prostu chcą poprawić swój los. Zdecydowaną wadą tego wyboru są ceny nieruchomości – mieszkania w Warszawie są najdroższe w całej Polsce. W centralnych rejonach miasta osiągają tak astronomiczne pułapy, że zwykły zjadacz chleba nie ma raczej co marzyć o tym, aby tam zamieszkać. No ale cóż, nie trzeba mieszkać w centrum. Można poszukać czegoś w bardziej peryferyjnej lokalizacji, z dobrym dojazdem lub w pobliżu miejsca pracy.

Wysokie ceny mieszkań nie niwelują zalet Warszawy, którymi są wysokie zarobki, międzynarodowe środowisko pracy (tutaj zazwyczaj mają swoje polskie siedziby globalne korporacje), nieograniczone możliwości rozwoju i awansów. Do tego dochodzi nieprzeliczona liczba knajp, barów, restauracji, mnóstwo wydarzeń kulturalnych. Po prostu jest się w centrum wszystkiego!

2. Wrocław. Stolica województwa dolnośląskiego ma ogromną siłę przyciągania. Jest to miasto ładne, z wielowiekową tradycją, a jednocześnie nowoczesne. Uważa się je za polskie zagłębie technologii informatycznych. Do tego Wrocław jest bardzo lubiany przez swoich mieszkańców, którzy uważają, iż jest to świetne miejsce do życia. Zarobki są tu jednak odczuwalnie niższe niż w Warszawie, jednak koszty również. Mieszkania we Wrocławiu są oczywiście tańsze, jednak niestety w przeliczeniu na średnie wynagrodzenie ich dostępność nie jest zbyt wysoka.

3. Gdańsk. Wiele osób marzy o wyprowadzeniu się do Wolnego Miasta. Gdańsk zawsze miał swoją odrębną tożsamość, a przy tym bardzo silną pozycję. Tak jest także teraz, co widać niestety również w cenach nieruchomości – mieszkania w Gdańsku od kilku lat są wyceniane coraz wyżej i ten rajd w górę był na tyle spektakularny, że momentami stolica Pomorze ocierała się o miano najdroższej lokalizacji.

Jednak jeśli przełkniesz tę gorzką pigułkę lub masz tam zapewnione mieszkanie, Gdańsk może być świetnym wyborem. Jest tam mnóstwo firm, w tym z branży technologicznej, które poszukują fachowców na pełen zakres stanowisk. Płacę dobrze i dają możliwość rozwoju. Do tego dochodzi sąsiedztwo morza – czy nie przemawia do ciebie perspektywa spaceru po plaży w drodze powrotnej z pracy do domu? Pod względem kulturalnym Gdańsk także ma bardzo dużo do zaoferowania. Od wielu lat powstają tu nowe muzea oraz teatry, kuszące naprawdę ciekawą ofertą.

4. Kraków. Czyli ta druga stolica Polski. Wymieniamy ją na końcu, co wcale nie oznacza, że jest najmniej atrakcyjna. Życie kulturalne nadal jest tu tak silne jak przed laty, a starówka jest nadal tak piękna. Jednak Kraków nie jest miastem-emerytem. Ma bardzo silną gospodarkę i mnóstwo firm szukających pracowników, tak więc ze znalezieniem tam zatrudnienia nie powinieneś mieć kłopotu, szczególnie, jeśli działasz w branży IT.

Wadą są ceny nieruchomości, ponieważ mieszkania w Krakowie od kilku lat osiągają astronomiczny pułap. Niestety tak jest prawie wszędzie, więc nie jest to unikatowa słabość tego miasta. Pod względem relacji średniego wynagrodzenia do średniej ceny metra kwadratowego, Kraków nie wypada źle – jest w śrdoku stawki głównych miast Polski.

Zostaw komentarz

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany. Wymagane pola są zaznaczone