Jak spakować książki do przeprowadzki

książki

Książki to jedna z kategorii rzeczy, o których bezpieczeństwo podczas przeprowadzki trzeba szczególnie zadbać. Może się wydawać, iż są łatwe do pakowania, ponieważ są foremne i dosyć odporne na uszkodzenia. Jednak nic bardziej mylnego! Źle zapakowana biblioteka dotrze do nowego lokum pokiereszowana. Z tego artykułu dowiesz się, jak spakować książki do przeprowadzki.

Przede wszystkim pamiętaj, że książki są dosyć ciężkie. Możesz się poczuć zaskoczony tym, jak dużo waży nawet średniej wielkości pakunek książek. Z tego względu, jeżeli ładujesz je do pudełek (a to najlepsze rozwiązanie), wybierz niewielkie opakowania. Dzięki temu nie tylko nie będą zbyt ciężkie do przenoszenia, ale też unikniesz ryzyka, że karton nie wytrzyma wagi zawartości.

Wybór małych pudełek to jedna z opcji. Druga, jeśli nie masz małych opakowań, to zastosowanie większych, ale nie ładowanie ich do pełna. Lecz w takim wariancie nie możesz zostawić pustych przestrzeni w opakowaniu, ponieważ podczas transportu książki będą się przesuwały i ulegną uszkodzeniu. Trzeba więc zastosować jakieś miękkie wypełnienie – czy to zgniecione papiery, czy czyste szmatki (np. stare ubrania, które odkryłeś podczas pakowania się do przeprowadzki).

Zastosować możesz pudełka kartonowe lub plastikowe. Jeśli są to kartony, to zadbaj o ich wytrzymałość. Na dnie możesz dołożyć dodatkową warstwę, wzmacniającą spodnią część pakunku. Oznacz też (np. strzałką), gdzie jest góra pudełka. Do tego wszystkie wzmocnij wszystkie łączenia, czyli tam, gdzie karton jest oklejony, oklej go dodatkowo mocną, samoprzylepną taśmą. To samo zrób z górą kartonu – zaklej wieczko. Niezabezpieczone pudełka mogą rozpaść się podczas transportu i twoje książki ulegną zniszczeniu.

Jeśli kusi cię, aby pakować książki nie w pudełka, ostrzegamy – książki luzem nie przetrwają transportu w dobrym stanie. Jeżeli popakujesz je w pryzmach, to ucierpią kanty, grzbiety, a tom z góry i z dołu będą w najgorszym stanie (ten problem znany jest w handlu książkami – egzemplarze z dołu i góry pryzmy zazwyczaj są pokiereszowane i trzeba je sprzedawać taniej).

Zatem tylko pudełka. Zanim jednak włożysz w nie książki, upewnij się, że są czyste. Przede wszystkim nie może w nich być wilgoci oraz tłuszczu. Warto też usunąć z nich kurz. Odkurzyć możesz też książki.

Podczas pakowania możesz sporządzić chociaż uproszczony katalog tego, co gdzie pakujesz, łącząc to z numerowaniem pudełek. Pozwoli ci to uniknąć chaosu na etapie wypakowywania – z uporządkowanymi pakunkami w nowym lokalu będziesz mógł od razu ustalić, co otworzyć i umieścić to na dedykowanej półce.

Ostatni, ale nie mniej ważny, bezpiecznego przeprowadzania książek, to odpowiedni środek transportu. Samochód musi być suchy, z przestrzenią załadunkową zabezpieczoną przed deszczem. Każda wilgoć przedostanie się do pudełek i zniszczy twoje cenne tomy. Dlatego też musisz zadbać o to, aby książek nie transportować w towarzystwie substancji płynnych, bo jeśli dojdzie do ich rozlania się, twoja biblioteka przestanie istnieć.

Jak widzisz – trzeba zadbać o kilka aspektów, jeśli chce się bezpiecznie przewieźć książki do nowego lokum. Nie jest to jednak aż tak skomplikowane i pozwoli ci uniknąć strat. Jeśli nie chcesz się tym zajmować, po prostu wynajmij profesjonalną firmę od przeprowadzek. Przy kompleksowej usłudze spakują oni książki za ciebie, przewiozą je i nawet mogą na miejscu rozpakować. Upewnij się tylko, że posiadają ubezpieczenia, aby móc pokryć szkody w razie powstania zniszczeń.

Zostaw komentarz

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany. Wymagane pola są zaznaczone