Na jakie rzeczy trzeba szczególnie uważać podczas przeprowadzki?

Grafika 2D - dom, a przed nim samochód dostawczy oraz grupa ludzi w trakcie przeprowadzki, nosząca pudełka do samochodu

Niektóre rzeczy nie wymagają specjalnego przygotowania przed przeprowadzką – po prostu pakujemy je, ewentualnie lekko zabezpieczamy i przewozimy do nowego mieszkania. Jednak jest też sporo takich elementów, które są trudne w transporcie oraz podatne na uszkodzenia. Im trzeba poświęcić nieco więcej uwagi, aby uniknąć strat.

Chyba najbardziej oczywiste przedmioty, których transport wymaga zabezpieczenia i ostrożności, to szkło i porcelana. Naczynia i ozdoby z tych materiałów są bardzo podatne na uszkodzenia podczas transportu. Aby uniknąć pęknięć i odprysków, upewnij się, że przedmioty te są dokładnie zabezpieczone, np. w papierze bąbelkowym, gazetach lub specjalnych opakowaniach. Do tego oznacz pudełka, w których je umieścisz, np. dodając duży, czytelny napis “Szkło / Porcelana” – taki zabieg przyda się nie tylko, gdy korzystasz z usług firmy od przeprowadzek, ale też przy samodzielnym przenoszeniu i przewożeniu majątku.

Bardzo wymagające w transporcie mogą być meble. Są one jednymi z największych i najcięższych przedmiotów, które należy przewieźć podczas przeprowadzki. Ze względu na swoje gabaryty oraz wagę łatwo mogą ulec poważnym uszkodzeniom, np. jeśli się wymskną z rąk podczas przenoszenia.Upewnij się, że mają one odpowiednie zabezpieczenia i są transportowane w sposób bezpieczny. Zabezpieczając je, zadbaj też o to, aby można było je odpowiednio mocno chwycić.

Kosztowne oraz delikatne są urządzenia elektroniczne. Elektronika, taka jak telewizory, komputery i drukarki, jest podatne na uszkodzenia podczas przeprowadzki. Upewnij się, że masz oryginalne opakowanie, a jeśli nie, zabezpiecz je w opakowaniach do transportu elektroniki. Uszkodzenia w tej grupie przedmiotów mogą być czysto mechaniczne, ale też wynikające z działania innych czynników, takich jak chociażby wilgoć czy za wysoka temperatura.

Dla osób, które przeprowadzają się po raz pierwszy, to może być zaskoczeniem, ale spore trudności są z transportem książek. Książki są ciężkie i dosyć łatwe do uszkodzeni. Zadbaj, aby były zabezpieczone w kartonach lub pudłach. W samochodzie ciężkie pudełka ustawiaj na dole, tak aby cały ładunek był stabilny. Swoją biblioteczkę musisz też chronić przed wilgocią, więc może się okazać konieczne zastosowanie dodatkowego zabezpieczenia pakunków folią.

Sporym wyzwaniem podczas przeprowadzki mogą okazać się też rośliny, szczególnie jeśli masz ich sporo lub gustujesz w wymagających gatunkach. Rośliny są bardzo delikatne i mogą uszkodzić się podczas przeprowadzki. Ale to nie wszystko – wiele roślin może ucierpieć od nagłej zmiany temperatury lub nieodpowiedniej wilgoci. Upewnij się, że są one odpowiednio zabezpieczone przed wstrząsami i temperaturą podczas transportu.

Podczas przeprowadzki szczególną uwagę trzeba też poświęcić kosztownościom. Jeśli masz ich niewiele, dobrym pomysłem będzie przewiezienie ich osobiście, w małym bagażu. Jeżeli zaś jest ich więcej lub z innego względu nie masz możliwości transportować ich osobiście, zabezpiecz je na czas transportu. Możesz też pomyśleć o wykupieniu odpowiedniego ubezpieczenia.

Oddzielnym zagadnieniem jest transportowanie żywności. Żywność, zwłaszcza łatwo psująca się, powinna być przechowywana w odpowiedni sposób i, w razie potrzeby, przewożona w chłodni podczas transportu. Produkty spożywcze mają bardzo różne daty przydatności oraz podatność na psucie się. Dlatego przed przeprowadzką warto przejrzeć swoją lodówkę i spiżarnię, aby ustalić sensowny plan transportowania tego. Część rzeczy, takich jak suchy prowiant (np. kasze, makarony) można przewieźć nawet wcześniej, a produkty wymagające warunków chłodniczych zostawić na koniec.

Środki czystości oraz inne chemikalia, takie jak farby, rozpuszczalniki itp., nie powinny być przewożone wraz z innymi przedmiotami, ponieważ mogą spowodować uszkodzenia lub skażenia. Trzeba je zabezpieczyć na tyle dobrze, aby podczas transportu nie uległy przypadkowemu uszkodzeniu. Opakowanie należy oznaczyć, jako wymagające szczególnej ostrożności.

Dużym wyzwaniem podczas przeprowadzki są zwierzęta. Niezależnie od tego, czy jest to pies, kot, papuga czy świnka morska – zwierzątko powinno być transportowane w bezpieczny i wygodny sposób, aby uniknąć nie tylko uszkodzeń, ale też stresu. Więcej dowiesz się tutaj – Jak się przeprowadzać ze zwierzętami?

Zostaw komentarz

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany. Wymagane pola są zaznaczone