Jak przeprowadzać się ze zwierzętami?

przeprowadzka z psem

Przeprowadzka to bardzo stresujący czas – jest tyle na głowie, o tak wielu rzeczach trzeba pamiętać, do tego dochodzi zmiana otoczenia… Pomyśl sobie, o ile ten stres jest większy w przypadku zwierzęcia. Twój pupil nie rozumie za bardzo co się dzieje i do czego ma doprowadzić to całe zamieszanie. Często będzie się czuł zagrożony. Twoim zadaniem, jako jego opiekuna, jest zminimalizowanie strachu oraz zapewnienie warunków jak najbardziej komfortowego przeniesienia się w nowe miejsce. Z tego artykułu dowiesz się, jak przeprowadzić się ze zwierzakiem.Kwestia jest bardzo złożona, ponieważ jest mnóstwo rodzajów zwierząt trzymanych w domach. Na początek wyliczmy więc uniwersalne zalecenia, które sprawdzą się w przypadku i gadów, i płazów, i ryb, i ssaków. Później skupimy się na najpopularniejszych zwierzakach, czyli czworonożnych pociechach.

Na pewno każde zwierze potrzebuje spokoju. Zaplanuj więc przeprowadzkę tak, aby w pobliżu twojego towarzysza nie działo się zbyt wiele. Jak to osiągnąć? Najprościej będzie ustalić transport zwierzaka albo na początku, albo na końcu przeprowadzki, i dbanie, aby w jej trakcie znajdował się w odosobnionym pomieszczeniu.

Jesteś w świetnej sytuacji, gdy masz rodzinę lub znajomych, którym możesz powierzyć zwierzaka na kilka dni. Wtedy pamiętaj tylko, aby go codziennie odwiedzać, bo będzie się bał porzucenia.

Kolejna sprawa to zapewnienie bezpiecznego transportu. Tutaj chodzi zarówno o pojemnik, jak i temperaturę. Koty i psy najlepiej przewozić w specjalnym kontenerze do transportu zwierząt. Chyba że twój pupil jest przyzwyczajony do jeżdżenia samochodem – wtedy wystarczy smycz i najlepiej oddzielny kurs. Wszelkie zwierzęta trzymane w szklanych pojemnikach (akwaria, terraria) na czas transportu należy umieścić w czymś mniejszym i bezpieczniejszym – szkło to nie jest zbyt bezpieczny materiał.

Kontener możesz nabyć, co nie jest złym pomysłem, bo się przydaje także w innych sytuacjach, np. przy transportowaniu do weterynarza. Jeśli nie chcesz tego robić, pożycz od znajomych lub rodziny. Możesz też poszukać wypożyczalni asortymentu zoologicznego.

Wspomnieliśmy już o temperaturze. To ważny czynnik, szczególnie, gdy przeprowadzka ma miejsce w chłodnej porze roku. Zwierzę podczas transportu musi mieć zapewnione optymalne warunki, nie możesz więc doprowadzić do sytuacji, gdy zostanie wychłodzone, nawet z nastawieniem, że to “przecież tylko na chwilę”.

Na czas transportu unikaj umieszczania zwierzaka w przestrzeni ładunkowej samochodu wraz z innymi przedmiotami. Chyba że rzeczywiście jest dobrze zabezpieczony, a pozostałe pakunki przytwierdzono tak, aby nie przemieszczały się podczas jazdy.

Przeprowadzka to dla zwierzęcia nie tylko czas podwyższonego ryzyka doznania uszkodzeń czy zachorowania. Zwierzę jest również narażone wtedy na ogromną dawkę stresu związaną i z transportem, i ze zmianą miejsca. Dobrym rozwiązaniem jest, aby psa lub kota zabrać chociaż raz do nowego miejsca, by mogło je obwąchać i by nie było ono dla niego całkowicie nowe. Jeśli to niemożliwe, zadbaj o to, aby od razu po przeprowadzeniu się zwierzę miało tam swoje bezpieczne miejsce, np. stare legowisko, przesiąknięte dobrze znanymi, bezpiecznymi zapachami.

Nieco bardziej agresywną metodą zadbania o bezpieczeństwo jest podanie pupilowi środków uspokajających. Środki są różne. Są np. łagodne, bazujące na mleku matki. Tylko musisz pamiętać, że działają one dosyć subtelnie i jeśli twój pupil naprawdę panikuje w takich sytuacjach, to nie wystarczą. Możesz więc zwrócić się do weterynarza o poradę i ewentualnie przepisanie czegoś mocniejszego, co co prawda otępi twojego zwierzaka, ale też znacznie zredukuje dawkę stresu towarzyszącą przenosinom w nowe miejsce.

Dowiedz się, jak przeprowadzić przeprowadzkę z kotem.

Zostaw komentarz

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany. Wymagane pola są zaznaczone