Sposoby na porządek w ogrodzie

ładny uporządkowany ogród

Własny ogród to marzenie osób mieszkających w bloku. To marzenie podczas pandemii i towarzyszącym jej lockdownom stało się dosyć powszechne. Wiele osób je zrealizowało i po jakimś czasie przekonały się, że ogród to nie tylko przyjemność, ale też obowiązki. Jednym z nich jest dbanie o porządek w ogrodzie. W tym artykule znajdziesz garść porad, dzięki którym zatroszczenie się o ład dookoła domu nie będzie aż tak trudne i czasochłonne.

1. Dobrze zaplanuj przestrzeń.

Jeszcze do niedawna mało kto decydował się na pomoc architekta krajobrazu przy planowaniu przydomowego ogrodu. Bo w końcu zadanie wydawało się tak banalne i oczywiste, że przecież po co za to komuś płacić, skoro można zrobić to samemu? No nie do końca jest to prawdą. Rzeczywiście można samemu zaplanować i stworzyć ogród, jednak wszystkie mankamenty tego będą wychodziły z czasem i dokuczały nam przez cały okres eksploatacji terenu zielonego. Dlatego warto się zastanowić nad skorzystaniem z usług fachowca.

Sensowne zaplanowanie ogrodu to nie tylko prawidłowe rozłożenie elementów w przestrzeni, ale też dobranie odpowiednich roślin. Ten pierwszy aspekt dotyczy uwzględnienia i połączenia ze sobą funkcji rekreacyjnej i funkcjonalności. Podobnie jak przy projektowaniu kuchni wszystko robi się tak, by skracać w niej szlaki komunikacyjne i utrzymywać tzw. trójkąty robocze, tak w ogrodzie też należy wszystko rozłożyć w przestrzeni w sposób ułatwiający korzystanie z niego. Jeśli tego nie zrobisz, szybko ogród zamieni się w chaotyczną i rozdeptaną rupieciarnię.

Co do wyboru roślin, to ma to kluczowe znaczenie. Mniejszy problem, jeśli chcesz mieć tylko trawnik. Większy – jeżeli planujesz zróżnicowane nasadzenia roślin ozdobnych. Przy niektórych roślinach jest po prostu dużo więcej pracy i utrzymanie porządku będzie trudniejsze.

2. Podziel ogród na obszary.

Podziel przestrzeń na kilka fragmentów i przypisz im funkcję. Tutaj istotne jest to, abyś wydzielił miejsce, gdzie będziesz trzymał kompost, narzędzia, stare, ale zdatne do użycia materiały ogrodnicze itp. Najgorsze, co możesz zrobić, to zostawienie tego bez planowania i rzucanie rzeczy gdzie popadnie. To szybko doprowadzi do zagracenia całego ogrodu.

Jeśli masz taką możliwość, postaw w ogrodzie niewielki domek gospodarczy. To świetna przestrzeń do przetrzymywania narzędzi, ziemi, nawozów itp. Zapobiega powstaniu bałaganu. Jeżeli domek nie wchodzi w grę, zainwestuj chociaż w jakąś wielką, solidną i wodoodporną skrzynię.

3. Wyznaczenie ścieżek.

Zdecydowanie łatwiej dbać o ogród, w którym wyznaczono ścieżki. Wiadomo, że to twoja przestrzeń i jak chcesz, to będziesz chodził poza ściażkami. Pozwolą one jednak trzymać ciągi komunikacyjne w określonych granicach, dzięki czemu nie będziesz rozdeptywał całego ogrodu oraz nie będziesz roznosił ziemi, błota i piachu. Ścieżki możesz wyłożyć płytami, geokratą lub zastosować na nich sypki materiał, np. gres.

4. Regularne sprzątanie ogrodu.

Niestety (lub i nie, dla tych którzy po prostu lubią pracować w ogrodzie) – ogród to dodatkowa przestrzeń domostwa i trzeba o nią regularnie dbać. Najlepsze efekty uzyskasz, jeśli będziesz tu sprzątał z taką samą częstotliwością jak w reszcie domu. Dzięki temu sprzątanie będzie szybkie, bo nigdy nie doprowadzisz do powstania dużego bałagnu. Ważne jest też, abyś dwa razy w roku – na początku wiosny oraz jesienią – zaplanował generalne porządki, przygotowujące ogród do początku oraz końca sezonu. Wtedy nadrobisz ew. zaległości w porządkowaniu terenu zielonego, które powstaną w ciągu roku.

5. Pozbywanie się zbędnych rzeczy.

Właściciele domów często wpadają w tę pułapkę – skoro masz tyle wolnej przestrzeni, to możesz niemal niczego nie wyrzucać, wszystko zostawiać, pewnie kiedyś się przyda. Po kilku latach takiego zbieractwa twój ogród zamieni się w składnicę gruzu, złomu i starych gratów. Jedyny sposób, aby temu zapobiec, to nie gromadzenie starych rzeczy. Ogród to ogród, a nie plac magazynowy!

Zostaw komentarz

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany. Wymagane pola są zaznaczone