Sprzęt AGD i RTV – jak zabezpieczyć do przeprowadzki

zabezpieczenie lodówki przy przeprowadzce

Domowy sprzęt AGD i RTV to często urządzenia drogie, warte kilka, a nawet kilkanaście tysięcy złotych. Z tego względu podczas przeprowadzki warto poświęcić więcej uwagi ich kompleksowemu zabezpieczeniu. Poświęcisz na to więcej czasu, ale pozwoli ci to uniknąć przykrych strat. W tym artykule podpowiadamy, jak zabezpieczyć sprzęt AGD i RTV do przeprowadzki.

Przygotuj materiały do pakowania

O ile w przypadku niektórych elementów dobytku, można je spakować w to, co pod ręką, np. ubrania w foliowe worki lub dostępne torby, ponieważ nie ulegną uszkodzeniu, to w przypadku sprzętu AGD i RTV trzeba się dobrze przygotować do pakowania. Podstawa to posiadanie kartonowych pudeł. W dobrej sytuacji są te osoby, które zachowały oryginalne pudełka. Jednak to rzadkość, ponieważ nawet sprasowane zajmują one sporo miejsca (tym bardziej, gdy się doliczy styropianowe lub piankowe wytłoczki chroniące narożniki urządzeń). Tak więc w momencie przeprowadzki nie mamy oryginalnych pudeł i musi zadbać o ich zamienniki.

Do tak drogich przedmiotów warto kupić odpowiednie opakowania. Trzywarstwowa tektura będzie je dobrze chroniła, chociaż to tylko jedna z warstw. Oprócz tego do zabezpieczania sprzętu RTV i AGD przyda ci się folia bąbelkowa, filcowe koce oraz folia stretch. Ta ostatni to ogólnie niezbędnik podczas przeprowadzki i przyda ci się do wielu innych rzeczy. Zainwestuj więc w dużą rolkę!

Przygotuj sprzęt do pakowania

Kolejny etap to przygotowanie urządzeń. Każde urządzenie trzeba przygotować inaczej. Zacznijmy jednak od etapów wspólnych:

  • zdemontuj wszystkie ruchome elementy, które można zdemontować (np. półki i szuflady w lodówce);
  • ruchome elementy, których nie można zdemontować, zabezpiecz tak, aby się nie ruszały – użyj stretchu, taśmy samoprzylepnej lub sznurków;
  • w lodówce, zmywarce, piekarniku oraz pralce zabezpiecz drzwiczki, tak aby się przez przypadek nie otworzyły podczas transportu.

W przypadku pralki oraz zmywarki upewnij się, że nie w nich wody (jak ją spuścić – tego dowiesz się z instrukcji lub filmików instruktażowych dostępnych w internecie). W przypadku lodówki dbaj o transport w pozycji pionowej. We wszystkich urządzeniach szczególnie mocno zabezpiecz narożniki, ponieważ to one są najbardziej narażone na uszkodzenia i zazwyczaj one zostają uszkodzone.

Zapakuj i przetransportuj urządzenia

W przypadku drobnego AGD pakowanie wykonasz samodzielnie. Lecz przy dużych urządzeniach, takich jak lodówka i pralka, będziesz potrzebował pomocy, zarówno podczas pakowania, jak i przenoszenia. Zorganizuj więc tę pomoc zanim przystąpisz do pakowania.

Rozpakuj i uruchom sprzęt RTV i AGD

Jeśli udało ci się przetransportować dobytek bez uszkodzeń – gratulujemy! Jednak rozpakowywanie i podłączanie to ostatni etap, na którym twoje starania mogą zostać zaprzepaszczone. Najlepiej nie podłączaj sprzętu od razu po przyniesieniu do nowego lokum, szczególnie, jeśli przeprowadzka miała miejsce zimą. Elektronika może być wrażliwa na nagłe zmiany temperatur. Szczególnie często uszkodzeniu ulegają wyświetlacze LCD, a te obecnie znajdują się niemal w każdym sprzęcie. No i oczywiście są główną częścią telewizora – nie ważne, czy to LCD czy OLED, daj mu przynajmniej kilkanaście godzin na wyrównanie temperatury, zanim go ponownie uruchomisz.

Czujesz, że te wszystkie zalecenia cię przerastają? Albo mimo wszystko boisz się, że cenny sprzęt AGD i RTV ulegnie uszkodzeniu, mimo twoich starań? Zleć więc kompleksową przeprowadzkę firmie, która się tym zajmuje. Nie dość, że zrobią to profesjonalnie, to jeszcze w razie powstania szkody pokryją stratę ze swojego ubezpieczenia od odpowiedzialności cywilnej.

Zostaw komentarz

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany. Wymagane pola są zaznaczone