Przeprowadzka z kotem – jak się przygotować?

Ziewający kot w kartonowym pudełku

Przeprowadzka do nowego domu to zawsze ważne wydarzenie w życiu każdego człowieka. Nie inaczej jest w przypadku zwierząt, dla nich taka zmiana jest jeszcze bardziej odczuwalna. Szczególnie zwierzęta terytorialne jak koty przeżywają przeprowadzkę. Nowe zapach, nowe meble, nowe zaułki – wszystko to przytłacza zwierzaka, który dobrze czuje się tylko w miejscu, które zna. Co zatem można zrobić, aby zminimalizować stres i sprawnie dokonać przeprowadzki kota? Poniżej kilka wskazówek.

Zachowaj spokój

Koty bardzo mocno odczuwają nastroje swoich właścicieli jak zdenerwowanie czy złość, dlatego ostatnie chwile w starym mieszkaniu powinny upłynąć w przyjemnej atmosferze, bez zbędnego biegania i hałasu. W razie możliwości kartony z rzeczami oraz meble przenoś etapami, aby zwierzak nie stresował się nietypowym zamieszaniem.

Zostaw kocie zabawki

Ukochany drapak, aluminiowa kulka czy legowisko należy zabrać na koniec, aby kot do momentu opuszczenia domu miał dostęp do swoich zabawek i ulubionych przedmiotów. Natomiast transporter, w którym będziemy przenosić pupila do nowego domu warto wcześniej wyjąć ze szafy, by kot zdążył się do niego przyzwyczaić, sprawdzając zapach i teksturę.

Na większy stres zastosuj leki

W zależności od temperamentu kota przeprowadzka może być mniej lub bardziej stresująca, dlatego dla zwierząt bardziej wrażliwych można podać specjalne preparaty, aby dzień przeprowadzki i wyjazdu z ukochanego mieszkania nie był aż tak trudny. Po leki należy zgłosić się do lekarza weterynarii, który dobierze bezpieczne środki uspokajające, np. krople dr. Bacha, które można bardzo łatwo podać z jedzeniem.

Zabezpiecz nowy dom

Zaaklimatyzowanie się w nowym miejscu wymaga czasu. Każdy kot będzie to robił we własnym tempie, zwiedzając wszystkie zakamarki nieznanego domu. Właśnie z tego powodu trzeba pamiętać o zabezpieczeniu wszelkich otworów, do których nieświadomy kot mógłby wejść, np. kanał wentylacyjny. Dodatkowo warto osiatkować balkon i okna, jeśli mieszkanie znajduje się wysoko. Przestraszny kot może nieświadomie zeskoczyć z barierki balkonowej.

Przytul swojego pupila

Obecność właściciela to najlepszy sposób na uspokojenie zestresowanego kota. Jeśli zwierzak jest gotowy przytul go, pogłaskaj, pozwól mu poleżeć przy tobie, aby poczuł się bezpiecznie pomimo poważnych zmian. Wspólny czas podczas zabawy i smakołyk w nagrody – wszystko to ukoi trudny czas i sprawi, że przeprowadzka nie będzie taka straszna, a nowe mieszkanie okaże się jeszcze lepszym terytorium.

Zostaw komentarz

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany. Wymagane pola są zaznaczone